Na czym polega osteopenia?
Być może niejednokrotnie zetknąłeś się z tym terminem, ale nie do końca rozumiesz, czym jest osteopenia lub jaka jest tak naprawdę różnica między osteopenią a osteoporozą. Jedną z przyczyn osteopenii jest brak aktywności fizycznej lub brak tak ważnych dla naszego zdrowia elementów jak wapń i witamina D.
Co to jest osteopenia?
Osteopenia jest patologią charakteryzującą się zmniejszeniem gęstości kości, choć nie jest ona tak niska jak w przypadku osteoporozy. Tu właśnie znajdujemy główną różnicę między osteopenią a osteoporozą. Na tę patologię cierpi się zwykle od trzydziestego roku życia. Faktem jest, że od 30 roku życia organizm wchłania istniejące komórki kostne w szybszym tempie niż trwa tworzenie nowych kości. W tych okolicznościach nasze kości tracą minerały, masę i strukturę, stając się słabsze, a w konsekwencji bardziej podatne na złamania.
Czy osteopenia to poważna choroba?
Jak już wspomnieliśmy, osteopenia nie osiąga powagi i powikłań osteoporozy. Jeśli jednak nie podejmiemy działań i zabiegów zapobiegających postępowi tej patologii, przyczyni się ona do rozwoju osteoporozy.
Przyczyny osteopenii.
Jak powiedzieliśmy na początku, przyczyny osteopenii są różne i bardzo zróżnicowane. Zdrowe nawyki i aktywny tryb życia bardzo pozytywnie wpłyną na nasz organizm, jeśli chodzi o jego unikanie.
- Niedobór wapnia.
- Brak witaminy D.
- Siedzący tryb życia i brak ćwiczeń fizycznych.
- Brak rozwoju dobrej masy kostnej w dzieciństwie.
- Niektóre leki.
- Czynniki genetyczne.
- Premenopauza.
- Niska masa ciała.
- Zaburzenia odżywiania.
- choroba Leśniowskiego-Crohna.
- Palenie.
- Alkoholizm.
Wszystkie te przyczyny prowadzą do niskiego poziomu wapnia w kościach, a w konsekwencji do osteopenii. W biologicznej drodze przyswajania wapnia bierze udział kilka czynników, ponieważ aby spożyty wapń został wchłonięty, musi mu towarzyszyć witamina D. Dodatkowo utrwalenie tego minerału w kościach zależy od magnezu, więc dieta uboga w jeden z tych pierwiastków również może prowadzić do tego schorzenia.
Jaka jest różnica między osteopenią a osteoporozą?
Osteoporoza to patologia, w której dochodzi do utraty gęstości kości, co powoduje osłabienie ich wytrzymałości. Zatem główna różnica między osteopenią a osteoporozą polega na tym, że w przypadku osteopenii to osłabienie jest bardziej umiarkowane.
Mówiąc o patologiach związanych z gęstością kości, należy zrozumieć, jak działają nasze kości. Kości to żywe tkanki, zbudowane głównie z kolagenu i fosforanu wapnia, które naprawiają się przez całe życie. Dzieje się tak, ponieważ z czasem niektóre komórki ulegają rozpadowi, powodując zanikanie starej kości, podczas gdy inne komórki odpowiadają za budowę nowej kości.
Diagnostyka osteopenii.
Diagnostyką, która sprawdza się najlepiej jest pomiar gęstości kości, popularnym badaniem, które mierzy ten parametr jest densytometria. Badanie to mierzy gęstość kości biodra, kręgosłupa i nadgarstka. Jest to proste i bezbolesne badanie, które trwa zwykle około 20 minut. Skanowanie gęstości jest powszechne w grupach ryzyka, takich jak kobiety po menopauzie lub pacjenci, którzy przyjmowali sterydy. Jest również wysoce zalecana dla kobiet i mężczyzn po 50 roku życia, u których występują czynniki ryzyka.
Jakie bóle powoduje osteopenia?
Podobnie jak osteoporoza, osteopenia nie ma jako takich objawów. Ubytek kości, czy to w mniejszym czy większym stopniu, nie powoduje bólu. Jednak ten spadek masy kostnej osłabia kości, przez co może dojść do złamań. A to, jak wiemy, jest bardzo bolesne. Mimo to, ponieważ ubytek kości w osteopenii jest mniejszy niż w osteoporozie, prawdopodobieństwo złamania jest również mniejsze. Stąd wniosek, że osteopenia sama w sobie nie powoduje bólu, ale sposób, w jaki wpływa na nasze kości, może w końcu sprawić nam ogromny ból.
Leczenie osteopenii.
Zalecenia dotyczące leczenia osteopenii będą zależały od wyników densytometrii, ale także od profilu pacjenta i innych czynników ryzyka. Specjalista reumatologii będzie odpowiedzialny za przepisanie leczenia.
Jak można ją naturalnie wyleczyć?
Korekta poziomu wapnia i witaminy D w organizmie może poprawić gęstość kości w znaczących punktach szkieletu. Aby to osiągnąć, należy stosować zbilansowaną dietę, która dostarcza potrzebnego nam wapnia. Jak również zapewnienie odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne, które pomaga nam w syntezie witaminy D.
Ćwiczenia fizyczne wskazane w przypadku osteopenii.
Lepiej niż jakiegokolwiek leczenia, osteopenii należy unikać poprzez profilaktykę, o czym wspomniano powyżej. Kluczowa jest regularna aktywność fizyczna i unikanie siedzącego trybu życia. Istnieje wiele działań, poprzez które możemy zapewnić sobie minimalny poziom aktywności, nie rezygnując jednocześnie z przyjemności.