Jakie substancje są najczęściej stosowane w lekach przeciwbólowych?
Dyskomfort pojawiający się np. wskutek urazu może być neutralizowany za pomocą przeznaczonych do tego preparatów. Wynika to z ich składu – zawierają różnego rodzaju substancje czynne. Do najczęściej występujących zalicza się paracetamol. Jest to związek chemiczny, który w określonych dawkach może zminimalizować np. ból zęba, głowy, mięśni czy stawów. Podobne działanie wykazuje ibuprofen. W opisywanych wyrobach medycznych nierzadko znajduje się też kwas acetylosalicylowy. Niektórzy pacjenci są uczuleni na wymienione składniki. Należy o tym pamiętać – przed rozpoczęciem przyjmowania konkretnego środka zalecane jest przeprowadzenie badań pod tym kątem. Kontrola stanu zdrowia może dostarczyć jednocześnie informacji na temat źródła dolegliwości bólowych.
W jakiej postaci występują środki przeciwbólowe?
Wspomniane produkty zawierające ibuprofen, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy, najczęściej dostępne są w formie przyjmowanych doustnie tabletek powlekanych lub musujących – rozpuszczanych np. w wodzie. W przypadku urazów można stosować natomiast żele. Nakłada się je bezpośrednio na skórę w miejscu występowania stłuczenia bądź obrzęku. Tego typu środki mają najczęściej dodatkowo działanie chłodzące, co wpływa na zredukowanie bólu. Dla odczuwających go pacjentów przeznaczone są ponadto czopki, maści, a nawet plastry rozgrzewające przeznaczone do minimalizowania dyskomfortu, którego źródłem jest np. stan zapalny w mięśniach. Ostateczny wybór co do konkretnego preparatu powinien być uzależniony od charakterystyki dolegliwości, a także zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Przeciwwskazania w przypadku leków przeciwbólowych
Opisywane wyroby medyczne mogą wywoływać działania niepożądane. Aby ich uniknąć, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania konkretnych produktów. W przypadku wspomnianych tabletek czy kapsułek zawierających ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy, problemem jest uczulenie na będącą głównym składnikiem substancję czynną. Jeśli chodzi natomiast o żele i maści aplikowane miejscowo, niezbędne jest ich nakładanie wyłącznie na zdrową skórę – wolną od uszkodzeń, wyprysków czy rozległych ran.
Niektóre z leków przeciwbólowych mogą być przyjęte przez dzieci. Producenci najczęściej informacje na ten temat umieszczają na opakowaniu bądź w treści dołączonej do środka ulotki. W przypadku występowania trudności z ich uzyskaniem niezbędna będzie konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Jest to również rekomendowane, jeśli konkretny wyrób medyczny ma być stosowany przez kobietę w ciąży. Niekiedy taki stan jest przeciwwskazaniem, który uniemożliwia zażycie lub nałożenie na skórę preparatu na dolegliwości bólowe, ale w większości sytuacji to specjalista udziela rekomendacji na podstawie przeprowadzonego wywiadu.
Niezależnie od rodzaju opisywanych produktów przeciwbólowych, należy je ponadto przechowywać w miejscach niedostępnych dla najmłodszych.