OpisApap Extra to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Preparat zawiera dwie substancje czynne to paracetamol (Paracetamolum) i kofeina (Coffeinum). Kofeina wzmacnia działanie przeciwbólowe paracetamolu. Dodatkowo kofeina działa umiarkowanie stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Apap Extra służy do doraźnego łagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia np. bólu głowy, mięśni, kości stawów, menstruacyjnych czy bólów pourazowych i pooperacyjnych lub nerwobóli. Apap Extra ma postać podłużnych tabletek powlekanych barwy białej. Każda tabletka zawiera dawkę 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny. Lek mogą stosować osoby dorosłe i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
WskazaniaWskazaniem do stosowania leku są bóle o różnej etiologii: głowy, w tym migrena, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne, kostno-stawowe, pooperacyjne i pourazowe.
Lek również łagodzi objawy przeziębienia i grypy, takie jak: gorączka, bóle gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.
DziałanieLek zawiera jako substancje czynne paracetamol i kofeinę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dodatek kofeiny powoduje wzmocnienie działania przeciwbólowego paracetamolu. Ponadto, kofeina działa umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.
SkładSubstancjami czynnymi leku są: paracetamol (Paracetamolum), kofeina (Coffeinum).
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.
Substancje pomocnicze: powidon, skrobia kukurydziana, metyloceluloza, talk, wapnia stearynian. W skład otoczki tabletki wchodzą: hypromeloza 5, hypromeloza 15, makrogol 3350.
Przeciwwskazania- uczulenie na którykolwiek ze składników leku.
- wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej,
- alkoholizm,
- ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
- zaburzenia rytmu serca,
- leczenie inhibitorami MAO, ciąża, laktacja,
- nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat,
- astma oskrzelowa,
- nadczynność tarczycy,
- bezsenność.
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1 000 osób): skórne reakcje uczuleniowe, nudności, wymioty, bóle brzucha.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 osób): ciężkie reakcje skórne, małopłytkowość objawiająca się wybroczynami i skłonnością do siniaków, agranulocytoza (brak jednego rodzaju białych krwinek objawiająca się podatnością na zakażenia), zawroty głowy, martwica brodawek nerkowych podczas długotrwałego stosowania; kolka nerkowa.
W przypadku, gdy lek zawierający kofeinę będzie podawany w zalecanym dawkowaniu w połączeniu z kofeiną zawartą w pożywieniu możliwe jest nasilenie objawów niepożądanych związanych ze wzrostem całkowitej dawki kofeiny takich jak:
Częstość nieznana: niemiarowość rytmu serca, bezsenność, zaburzenia uwagi, drżenia mięśniowe, drażliwość, zawroty głowy.
Interakcje- Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol i kofeinę.
- W przypadku równoczesnego stosowania doustnych leków przeciwcukrzycowych, leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny), ryfampicyny, leków przeciwpadaczkowych, leków uspokajających i nasennych, inhibitorów MAO, zydowudyny, leków sympatykomimetycznych (tj. zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i leki psychostymulujące podobne do amfetaminy), niesterydowych leków przeciwzapalnych, hormonów tarczycy, doustnych środków antykoncepcyjnych, cymetydyny, chloramfenikolu, chinolonów i werapamilu - przed przyjęciem leku należy zasięgnąć opinii lekarza.
Ostrzeżenia- Przed rozpoczęciem przyjmowania APAP Extra należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
- Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu.
- Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby.
- Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek, astmą oskrzelową, nadczynnością gruczołu tarczowego, zaburzeniami snu w postaci bezsenności.
- W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
- Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.
- Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
-
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie stosować w I trymestrze ciąży.
- W II i III trymestrze przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
- Nie stosować w okresie karmienia piersią.
- Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
-
- Nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dodatkowe informacjePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.