OpisAlka-Seltzer to lek w postaci musujących tabletek, których substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum). Wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Ponadto po rozpuszczeniu tabletki w wodzie powstaje cytrynian sodu, który działa buforująco, czyli utrzymuje poziom pH substancji na niezmienionym poziomie, dzięki czemu zobojętnia nadmiar kwasu solnego w żołądku.
Wskazania- dolegliwości bólowe o lekkim i średnim nasileniu - ból głowy, bóle mięśniowe (m.in. z uczuciem ogólnego rozbicia), bóle zębów,
- ból i gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy.
DziałaniePrzeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
DawkowanieTen lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Dorośli: od 1 do 3 tabletek jednorazowo (324-972 mg). W razie potrzeby dawka jednorazowa może być powtarzana nie częściej niż co 4-8 godzin.
- Lek do stosowania doustnego.
- Nie przekraczać 12 tabletek musujących na dobę (ok. 4000 mg kwasu acetylosalicylowego).
- Tabletki rozpuścić w szklance wody i wypić.
- Przyjmować po posiłku.
- Nie przyjmować leku dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
SkładSubstancja czynną jest: kwas acetylosalicylowy.
1 tabletka musująca zawiera 324 mg kwasu acetylosalicylowego.
Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, Powidon 25, mieszanina dimetikonu i wapnia krzemianu (70% : 30%), mieszanina sodu dokusanu i sodu benzoesanu (85% : 15%), sodu sacharynian, aromat limetowy, aromat cytrynowy.
Przeciwwskazania- w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek składnik leku,
- u pacjentów ze skazą krwotoczną,
- w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością serca,
- w ostatnim trymestrze ciąży,
- jeśli w przeszłości występowały napady astmy oskrzelowej, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15mg na tydzień lub większych,
- w chorobach wirusowych (szczególnie grypa i ospa wietrzna) u dzieci do 12 lat.
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- W przypadku wystąpienia fusowatych wymiotyów, smolistych stolców należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
- W przypadku obrzęku twarzy, języka i krtani, zwężenia dróg oddechowych, trudnościach z oddychaniem, napadów astmy, przyspieszonej pracy serca, nagłego wzrostu ciśnienia należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Częstość nieznana:
- bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zapalenie przewodu pokarmowego,
- krwawienie z przewodu pokarmowego (jawne lub utajone),
- zaburzenia czynności wątroby,
- zawroty głowy, szumy uszne,
- zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego,
- zaburzenia czynności nerek,
- reakcje nadwrażłiwości (m.in. reakcje skórne).
Interakcje- Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Alka-Seltzer z następującymi lekami, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila:
- działanie toksyczne metotreksatu na szpik kostny; nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzień lub większych; jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień wymaga zachowania szczególnej ostrożności;
- działanie leków przeciwzakrzepowych, leków trombolitycznych (rozpuszczających skrzeplinę) i hamujących agregację (zlepianie) płytek krwi;
- ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego, jeśli jest stosowany jednocześnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w dużych dawkach, lub jeśli w czasie leczenia spożywany jest alkohol;
- po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów działających ogólnoustrojowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów;
- działanie digoksyny (lek stosowany w chorobach serca), gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu;
- działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika;
- działanie toksyczne kwasu walproinowego (lek stosowany m. in. w padaczce), który z kolei nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego;
- działanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (leki przeciwdepresyjne).
- Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Alka-Seltzer z następującymi lekami, gdyż kwas acetylosalicylowy osłabia działanie:
- leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiększających wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co może powodować nasilenie objawów dny moczanowej;
- leków moczopędnych;
- niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny), szczególnie jeśli kwas acetylosalicylowy stosowany jest w dużych dawkach.
- Alka-Seltzer można stosować jednocześnie z wyżej wymienionymi lekami (oprócz metotreksatu stosowanego w dawkach 15 mg na tydzień lub większych) wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Ostrzeżenia- Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywołać napad astmy lub inne reakcje nadwrażliwości; szczególnie narażeni się pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym, polipami błony śluzowej nosa.
- U pacjentów ze skłonnością do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego lek może powodować napad dny moczanowej.
- Nie stosować u dzieci i młodzieży, szczególnie w okresie infekcji wirusowych.
- Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
- Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.
- Lek zawiera sód.
Dodatkowe informacjePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.