Co jeść, aby obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie?
Kwas moczowy jest substancją złożoną z węgla, azotu, tlenu i wodoru. Związek ten można znaleźć w naszym organizmie, a konkretnie w naszej krwi, a także w wielu pokarmach, które spożywamy. Aby się go pozbyć, to co nasz organizm normalnie robi, to zabiera go do nerek. Gdy już się tam znajdzie, zostaje przekształcona w odpady, które następnie są eliminowane z moczem.
Przyczyny i skutki.
Wśród czynników warunkujących wysoki poziom kwasu moczowego znajdziemy również wiek i płeć. Mężczyźni poniżej 65 roku życia są bardziej narażeni na ryzyko, że ich poziom wzrośnie do punktu, w którym wystąpi hiperurykemia. U kobiet etap krytyczny przypada na okres menopauzy.
Normalny poziom kwasu moczowego dla osoby, która nie ma hiperurykemii wynosi od 3,5 do 7,2 w przypadku mężczyzn i od 2,5 do 6 w przypadku kobiet. Gdy wyniki przekraczają te wartości, lekarz zbada pochodzenie hiperurykemii, ponieważ może być ona spowodowana chorobą lub spożywanym pokarmem. Jeśli to drugie jest przyczyną, konieczne będzie leczenie dietetyczne w celu jego zmniejszenia.
Posiadanie wysokiego poziomu kwasu moczowego oznacza, że Twój organizm nie eliminuje go prawidłowo i może prowadzić do hiperurykemii, podagry lub kamieni nerkowych. W efekcie może to prowadzić do zablokowania dróg moczowych, niewydolności nerek lub zakażenia nerek. Na początku niezbyt często występują jakiekolwiek objawy wysokiego poziomu kwasu moczowego.
Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twój organizm ma wysoką zawartość kwasu moczowego, jest badanie krwi, które pokaże, czy twój poziom jest wysoki, czy normalny. Ważne jest, aby nie jeść nic na cztery godziny przed badaniem. Lekarz pierwszego kontaktu będzie musiał również wziąć pod uwagę wszelkie leki, które przyjmujesz (jeśli takowe są), aby zdecydować, czy powinieneś przestać je brać na jakiś czas, czy też nie, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na badanie krwi.
Główne czynniki, które powodują wzrost poziomu kwasu moczowego.
1. Kwasica.
2. Alkoholizm.
3. Chemioterapia.
4. Cukrzyca.
5. Nadciśnienie.
6. Niedoczynność tarczycy.
7. Zatrucie ołowiem.
8. Białaczka.
9. Kamica nerkowa.
10. Czerwienica prawdziwa.
Pokarmy, które powinniśmy jeść, aby uniknąć wysokiego poziomu kwasu moczowego.
Oprócz diety bogatej w pokarmy niskopurynowe, ważne jest również picie. W tym przypadku najlepszymi płynami są woda, mleko lub naturalny sok, które pomogą nam wyeliminować puryny z naszego organizmu.
1. Owoce.
2. Warzywa.
3. Nabiał.
3. Bulwy.
4. Wodorosty.
5. Orzechy.
6. Oliwa z oliwek extra virgin
Pokarmy, których należy unikać.
Ważna jest również świadomość, jakich pokarmów nie powinniśmy spożywać, aby nie generować zbyt dużej ilości kwasu moczowego w naszym organizmie i zmniejszyć jego wysoki poziom. W zdecydowanej większości są to pokarmy, które spożywamy na co dzień, ale które zawierają wysoki poziom puryn.
1. Czerwone mięso, takie jak wątroby, nerki czy serca. Wszystko, co należy do trzewi, czy to kurczak, wołowina czy wieprzowina, wytwarza w naszym organizmie kwas moczowy.
2. Niebieskie ryby: sardynka, sardela czy łosoś mają wysoki procent puryn, które musimy wyeliminować z naszej diety.
3. Zboża pełnoziarniste.
4. Produkty przetworzone.
5. Rośliny strączkowe takie jak soczewica, fasola czy ciecierzyca.
6. Niektóre rodzaje warzyw, takie jak grzyby, cebula, szparagi, kalafior czy szpinak również nie są korzystne w walce z kwasem moczowym.
7. Napoje takie jak kawa i herbata.
8. Słodycze przemysłowe.
9. Alkohol.
10. Niektóre odmiany wędlin, takie jak kiełbasy, chorizo, parówki czy salami również nie są korzystne dla naszego zdrowia, jeśli mamy wysoki kwas moczowy.
11. Napoje gazowane i sztuczne soki.
Podagra.
Jest to bardzo powszechna choroba, która zazwyczaj występuje u każdego, kto ma wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Można powiedzieć, że podagra jest jednym z sygnałów ostrzegawczych, że nie stosujesz zdrowej diety. Najczęstszą przyczyną jest obrzęk zarówno stopy, jak i palca lub mostka stopy, chociaż może się to zdarzyć również w innych stawach, takich jak nadgarstki, pięty, kolana, łokcie lub dłonie. Najczęstsze objawy, gdy pojawia się obrzęk to sztywność stawu, ból, ciepło lub gorączka i zaczerwienienie okolicy.
Gdy epizody podagry występują zawsze w tym samym stawie lub wielokrotnie, nazywamy tę reakcję podagrą ostrą lub podagrą przewlekłą. Najbardziej charakterystycznymi objawami, jakie zazwyczaj mają osoby cierpiące na tę chorobę, jest nadwaga lub odziedziczenie jej po członku rodziny. Ale są też inne, takie jak duże spożycie alkoholu, posiadanie przeszczepu narządu, spożywanie żywności o dużej zawartości puryn, rutynowe narażenie na ołów lub spożywanie niektórych leków, takich jak aspiryna.