Wiesiołek to pospolita, dwuletnia roślina, którą bez trudu możemy znaleźć na polskich łąkach. Z jego nasion produkowany jest olej o złocistym kolorze, orzechowo zbożowym smaku i licznych właściwościach zdrowotnych, dzięki którym odnajduje swoje zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym.
Co zawiera olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka jest przede wszystkim źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należące do nich kwasy linolowy i gamma-linolenowy stanowią 80% oleju. Na pozostałe 20% składają się:
- kwas oleinowy,
- kwas palmitynowy,
- kwas stearynowy,
- fitosterole,
- witamina E,
- wapń,
- magnez,
- cynk,
- selen,
- aminokwasy.
Zastosowanie oleju z wiesiołka
Jak stosować olej wiesiołka? Sprawdza się on zarówno w stosowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Zaleca się, by osoby dorosłe przyjmowały około 5 ml oleju na dobę. W kuchni nie może być wykorzystywany do smażenia czy pieczenia. Dlatego sprawdzi się jako dodatek do sałatek, kasz, owsianek, koktajli czy sosów.
Z kolei w przypadku użycia zewnętrznego olej doskonale sprawdza się do wcierania w skórę. Bardzo dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Można go także wykorzystać do olejowania włosów czy wzmocnienia paznokci.
Właściwości oleju z wiesiołka
Wspomnieliśmy już, że olej z tej niepozornej rośliny ma zastosowanie kosmetyczne i farmaceutyczne, może być używany wewnętrznie i zewnętrznie, ale jakie dokładnie właściwości wykazuje?
Układ trawienny
Olej z wiesiołka wspomaga trawienie i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Kwas gamma-linolenowy pobudza brunatną tkankę tłuszczową i przyspiesza przemiany metaboliczne, dzięki czemu olej ten może wspomagać odchudzanie.
Problemy skórne
Olej z wiesiołka może wspomagać leczenie trądziku, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, egzemy oraz alergii skórnych. Kwasy tłuszczowe dominujące w jego składzie mają duży udział w produkcji enzymu wspierającego pokonanie tych dolegliwości. Dodatkowo pomagają także utrzymać prawidłową strukturę i elastyczność skóry.
Choroby reumatyczne
Olej z wiesiołka ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych może łagodzić bóle reumatyczne, pobudzać regenerację tkanki chrzęstnej czy przeciwdziałać zapaleniu stawów.
Układ krążenia
Kwas gamma-linolenowy działa antyagregacyjnie na płytki krwi, czyli zapobiega powstawaniu skrzepów i zatorów, które mogłyby zagrażać naszemu życiu. Dodatkowo obniża ciśnienie, zmniejszając ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu czy zawału serca, a także poprawia przepływ krwi. Olej z wiesiołka zmniejsza też ryzyko rozwoju miażdżycy. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL – kwasy linolenowe oraz kwasy z grupy omega zapobiegają jego utlenianiu się i tworzeniu się złogów w ściankach naczyń krwionośnych.
Praca mózgu
Kwasy tłuszczowe obecne w oleju z wiesiołka korzystnie wpływają na pracę mózgu. Poprawiają pamięć i sprawne myślenie, pomagają utrzymać dobry nastrój i koncentrację. Dlatego szczególnie polecany bywa w przypadku osób z demencją oraz jako wsparcie leczenia sklerodermii oraz schizofrenii.
Dolegliwości kobiece
Olej z wiesiołka ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych oraz magnezu bardzo dobrze oddziałuje na gospodarkę hormonalną. Dzięki temu łagodzi bóle miesiączkowe, objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz dolegliwości w czasie menopauzy. Zmniejsza drażliwość, wahania nastroju, intensywność uderzeń gorąca i poprawia ogólne samopoczucie.
Choroby nowotworowe
Olej z wiesiołka może być wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu raka piersi. Kwas gamma-linolenowy ogranicza namnażanie się komórek rakowych, hamuje procesy nowotworzenia i może zwiększać wrażliwość komórek nowotworowych na leki.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
Oleju z wiesiołka nie mogą spożywać dzieci przed 12 rokiem życia oraz kobiety w ciąży. Nie należy go także podawać osobom podatnym na zaburzenia krwawienia oraz przyjmującym leki przeciwpłytkowe i antykoagulanty, a także przed operacjami i zabiegami. Nie zaleca się również stosowania go przez osoby cierpiące na padaczkę.