Jak sprawdzić, czy moje dziecko jest uczulone na ukąszenia owadów?
Ukąszenia i ugryzienia owadów mogą być dość dokuczliwe, ale jeśli mówimy o owadzie, który wydziela jad podczas użądlenia, dyskomfort może przerodzić się w zmartwienie. Tym bardziej, jeśli nasze dziecko zostanie użądlone, a my nie wiemy, czy jest uczulone na ukąszenia owadów.
Jak odróżnić normalną reakcję od reakcji alergicznej?
Nie wszystkie reakcje, które zauważymy po użądleniu, oznaczają alergię. Są dzieci, które nie są uczulone na jad danego owada, a jedynie rozwijają normalną reakcję, która może być łagodna lub umiarkowana. Gdy reakcja jest bardzo ostra, może to świadczyć o uczuleniu na urządlenie owadów, objawy mogą być ciężkie i wymagać natychmiastowej reakcji.
Rodzaje reakcji alergicznych.
Wyróżnia się 3 rodzaje reakcji alergicznych na użądlenia owadów u dzieci. Musimy je poznać, by móc je zidentyfikować i wiedzieć, co robić, a czego nie robić, szczególnie jeśli chodzi o reakcje alergiczne.
Reakcja miejscowa w obszarze dotkniętym chorobą.
Reakcja miejscowa to stan zapalny ograniczony do obszaru skóry, w którym owad użądlił. Nie przekracza 10 centymetrów średnicy i utrzymuje się maksymalnie przez siedem dni. W każdym przypadku możemy skonsultować się z pediatrą, ale ten rodzaj reakcji alergicznej na uczulenie na owady łatwo łagodzi się za pomocą miejscowego chłodu, pośredniej aplikacji (za pomocą ściereczki lub ręcznika) i leków przeciwzapalnych.
Reakcja immunokompleksowa.
Znana również jako choroba surowicza, jest charakterystycznie wywoływana 2-10 dni po użądleniu i powoduje objawy uczulenia takie jak uogólnioną pokrzywkę, gorączkę, ból stawów i obrzęk węzłów chłonnych. W takim przypadku wskazane jest, aby dziecko zostało zbadane przez pediatrę lub specjalistę.
Anafilaksja.
Jest to najcięższa reakcja alergiczna. Objawy pojawiają się szybko, w ciągu kilku sekund lub minut od użądlenia przez owada. Powoduje trudności w oddychaniu, pokrzywkę, kołatanie serca oraz obrzęk twarzy, oczu i języka. W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się do ośrodka zdrowia na leczenie adrenaliną, kortykosteroidami i lekami przeciwhistaminowymi. Opóźnienie ponad 30 minut w zastosowaniu tego zabiegu może wywołać wstrząs i być śmiertelne.
Większość reakcji alergicznych, umiarkowanych do ciężkich, dotyczy użądleń pszczół i os. Objawy są różne — od reakcji miejscowej, mniej lub bardziej intensywnej, do stopnia anafilaksji. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy, jeśli wiemy, że nasz syn lub córka ma alergię na osy, nosili lub mieli pod ręką odpowiednie leki. Należy skonsultować się z pediatrą, aby dowiedzieć się, jakie leczenie alergii jest najlepsze dla Twojego dziecka.
Jakie czynniki wpływają na reakcję alergiczną u dzieci?
1. Wcześniejsze narażenie na użądlenia owadów — konkretnie danego gatunku owada.
2. Nasilenie poprzedniej reakcji. Im silniejsza reakcja na poprzednie użądlenie, tym większe prawdopodobieństwo ponownego użądlenia lub silniejszej alergii.
3. Ilość jadu pozostawionego przez owada. Może to zależeć od gatunku, od tego, czy żądło zostało usunięte, czy nie itp.
4. Współistnienie kilku chorób, zwykle ze sobą powiązanych.
5. Stosowanie niektórych leków na przykład: beta-blokery.
Jak mogę stwierdzić, że moje dziecko jest uczulone na użądlenia owadów?
Aby potwierdzić rozpoznanie alergii na użądlenia pszczoły lub osy, należy wykonać np. badania alergologiczne, takie jak testy skórne z jadem pszczoły lub osy. Jest to ryzykowna technika diagnostyki immunologicznej, ponieważ zaszczepiamy dzieciom właśnie tę substancję, na którą są uczulone. Dlatego zawsze powinny być wykonywane przez doświadczonych specjalistów.
Często po przeprowadzeniu testów stwierdza się, że pacjent tak naprawdę nie jest uczulony, ale doznał intensywnej lub przesadnej reakcji po użądleniu, ale nie jest to alergia
jako taka. W rzeczywistości istnieją owady, które wytwarzają dość denerwujące i silne ukąszenia, co może być mylone z uczuleniami.
Czy można zapobiegać ukąszeniom owadów u dzieci?
1. Unikać perfum, lakierów do włosów i innych produktów zapachowych.
2. Unikać ubrań w jaskrawych kolorach.
3. Nie należy chodzić ani bawić się boso w ogrodzie.
4. W razie potrzeby użyć środka odstraszającego owady dla dzieci.
5. Trzymać się z dala od miejsc, w których znajdują się ule i gniazda owadów.
Podsumowanie.
Należy tym niemniej pamiętać, że silna reakcja miejscowa (silniejszy ból lub obrzęk) nie jest wskaźnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, podobnie jak wielokrotne użądlenia. Jeśli Twoje dziecko nie jest uczulone na użądlenia owadów, nie rozwinie się u niego ciężka reakcja. Często jednak nie mamy o tym pojęcia, dlatego zawsze powinniśmy wiedzieć, co robić i skonsultować się ze specjalistą, który może zalecić immunoterapię swoistą lub odczulanie.