Nieświeży oddech to popularniejsza dolegliwość niż mogłoby się wydawać. Według szacunków występuje nawet u 30 proc. Europejczyków. Jest też jednym z najczęstszych powodów odwiedzania gabinetów dentystycznych. Ze względu na uciążliwość problemu nieprzyjemnego zapachu z ust, warto wiedzieć, jak skutecznie z nim walczyć. Sprawdź najważniejsze wskazówki.
Jak powstaje problem nieświeżego oddechu?
Nieprzyjemny zapach z ust, który jest wyczuwany przez pacjenta oraz osoby w jego otoczeniu nazywa się halitozą. Problem może występować stale lub okresowo. Według badań ok. 40 proc. populacji co najmniej raz w życiu odczuwała tę przypadłość przez dłuższy czas.
Jak dochodzi do powstania nieświeżego oddechu? W procesie przemian metabolicznych wyzwalają się liczne związki, które są też obecne w wydychanym powietrzu. Może się zdarzyć, że ich stężenie wzrośnie lub pojawią się inne związki, które normalnie nie występują (są to głównie lotne związki siarki). Efektem takich zmian chemicznych jest zaś właśnie nieprzyjemny zapach. Źródło nieświeżego oddechu może być zlokalizowane w jamie ustnej (80-90 proc. przypadków), dotyczyć schorzeń laryngologicznych (5-8 proc.), gastrologicznych lub ogólnoustrojowych.
Z halitozą zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Co ważne, czasami pacjenci nie czują, że ich oddech jest nieświeży. Zjawisko to określa się mianem paradoksu halitozy. Utrudnia to rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?
Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Dzieje się tak, ponieważ bytuje w niej nawet 500 różnych gatunków bakterii. W szczelinach zębów, kieszonkach dziąsłowych i na języku rozwijają się zaś bakterie beztlenowe. Zalegające resztki żywności stanowią idealną pożywkę dla bakterii, a w trakcie ich rozkładu powstają lotne związki zapachowe (odbierane jako nieświeży oddech). Aktywację procesów gnilnych mogą też rozpocząć białka śliny, pozostałości po nikotynie oraz kawie lub herbacie.
Nieprzyjemny zapach z ust bywa też wynikiem schorzeń stomatologicznych, takich jak próchnica i zapalenie przyzębia. Halitoza czasami jest również objawem innych problemów zdrowotnych, takich jak m.in.:
- stany zapalne migdałków lub zatok,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- zespół złego wchłaniania,
- choroby układu moczowego,
- zaburzenia hormonalne (np. w trakcie menstruacji),
- cukrzyca,
- suchość jamy ustnej spowodowana wadliwą pracą ślinianek (np. w zespole Sjörgena),
- choroby trzustki, wątroby i płuc,
- niektóre nowotwory.
Nieświeży oddech powoduje też przyjmowanie niektórych leków (m.in. diuretyków), palenie nikotyny oraz nadużywanie alkoholu. Powstaje także krótkotrwale po spożyciu pokarmów o intensywnym zapachu, jak choćby cebula lub czosnek.
Jak dbać o higienę jamy ustnej, by pozbyć się nieświeżego oddechu?
Zmagając się z problemem halitozy, warto zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Ze względu na to, że to właśnie w niej może być zlokalizowane źródło nieprzyjemnego zapachu, należy przypomnieć sobie najważniejsze zasady codziennej higieny zębów. Pamiętaj więc o:
- dokładnym szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku,
- dbaniu o przestrzenie międzyzębowe, stosując nić dentystyczną lub irygator,
- usuwaniu nalotu z języka przy pomocy skrobaczki lub specjalnie przystosowanej szczoteczki,
- płukaniu ust płynem do higieny jamy ustnej (unikaj tych, które mają w składzie alkohol),
- wymianie szczoteczki do zębów co 3 miesiące.
W znalezieniu przyczyny nieświeżego oddechu może pomóc wizyta u stomatologa. Czasami wystarczy usunąć kamień nazębny, wyleczyć zęby dotknięte próchnicą lub wymienić wypełnienia, żeby poczuć ogromną różnicą. Nie zapomnij, że przeglądy stomatologiczne trzeba wykonywać przynajmniej raz w roku.
Jakie inne dobre nawyki pomagają pozbyć się halitozy?
Walka z nieprzyjemnym oddechem z ust powinna obejmować również odpowiednie dostosowanie swojej diety. Lepiej unikać w niej ostrych przypraw oraz produktów o mocnym zapachu. Jeśli jednak zdecydujesz się je spożyć, na koniec posiłku przegryź listek mięty lub natki pietruszki. Dzięki temu, że zawierają duże ilości chlorofilu (łączy się on z lotnymi związkami siarki), zapobiegną tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu.
O czym jeszcze warto pamiętać, chcąc ograniczyć problem halitozy?
- jedz świeże owoce i warzywa, zwłaszcza te przeciwdziałające odkładaniu się płytki nazębnej (m.in. marchewki, jabłka, seler naciowy i ogórki),
- spożywaj cytrusy – pobudzają wydzielanie śliny, zmniejszając suchość jamy ustnej,
- włącz do diety produkty bogate w cynk (ogranicza ilość związków siarki), m.in. migdały, ryby, wątróbkę, gorzką czekoladę,
- nawadniaj organizm, wypijając co najmniej 2 l wody niegazowanej dziennie.
W zapobiegnięciu halitozie pomocne mogą okazać się też prebiotyki, bo dbają o równowagę mikroflory bakteryjnej. Korzystny efekt wykazują także napary ziołowe (np. rumianek i szałwia), które odświeżają oddech oraz ograniczają rozwój bakterii. Podobne działanie przypisuje się zielonej herbacie.
Jak szybko zamaskować nieświeży oddech?
W pozbyciu się nieświeżego oddechu kluczowe jest rozpoznanie jego przyczyny oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania. Najlepiej skonsultować się w tym celu z lekarzem rodzinnym, który zleci potrzebne badania (często są to badania mikrobiologiczne oraz testy śliny). W ok. 5 proc. przypadków nie udaje się jednak ustalić źródła halitozy. Ze względu na to, jak duży wpływ może mieć ona na codzienne funkcjonowanie, w tym życie prywatne i zawodowe, warto wiedzieć, co zrobić, żeby ukryć jej objawy. W zamaskowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust mogą pomóc:
- gumy do żucia,
- miętowe dropsy,
- odpowiednie pasty do zębów (zawierające np. fluorek cyny),
- płukanki z olejkami eterycznymi, chlorheksydyną lub chlorkiem cetylpirdyny,
- tabletki do ssania z solami cynku.
Należy pamiętać, że powyższe sposoby mają za zadanie wyłącznie chwilowe odświeżenie. Długotrwałe efekty może przynieść jedynie znalezienie i wyeliminowanie źródła problemu.
Brzydki zapach z ust nie musi utrudniać Ci życia
Nieświeży oddech bywa przyczyną izolacji społecznej, utrudniając nawiązywanie kontaktów osobistych i zawodowych. Może być także ogromnym kompleksem, który znacząco obniża samoocenę. I dlatego warto próbować z nim walczyć. Zastosuj się do wskazówek zawartych w artykule i spróbuj pokonać halitozę! Pamiętaj też, że Apteka pod Gwiazdą jest dostępna w wielu lokalizacjach, m.in. w Biłgoraju, Budach Łańcuckich, Leżajsku i Rzeszowie.