U mężczyzn po 40 roku życia często występuje problem zaburzeń erekcji, co po części związane jest z procesem starzenia się, jednak wprowadzając pewne zmiany do swojego życia możemy normalnie funkcjonować i być w gotowości do działania. Nieco inaczej sprawa wygląda u młodszych osób, u których problemy z erekcją są spowodowane nie tylko fizjologią, ale często występują psychologiczne przyczyny tego typu zaburzeń.
Jakie są przyczyny powstawania zaburzeń erekcji?
Psychologiczne przyczyny
Do psychologicznych przyczyn zaburzeń erekcji zaliczamy między innymi stres związany z pracą czy życiem codziennym, problemy w relacjach partnerskich, niepewność, a także brak zainteresowania partnerką. Do tego dochodzą choroby psychiczne, takie jak chociażby depresja, które wpływają na wszystkie aspekty naszego życia, w tym również sferę seksualną. Jeśli stosowanie suplementów, wprowadzenie zmian w diecie i regularna aktywność fizyczna zawiodą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyny zaburzeń erekcji są psychologiczne. W tym wypadku może być niezbędna pomoc specjalisty np. psychologa, psychiatry czy terapeuty.
Fizjologiczne przyczyny zaburzeń erekcji mogą obejmować uszkodzenia przepływu krwi bądź impulsów nerwowych do penisa, co często spowodowane jest operacją prostaty, urazami lub chorobami uszkadzającymi nerwy (cukrzyca) bądź naczynia krwionośne (nadciśnienie, zmiany miażdżycowe). Inne przyczyny fizjologiczne to zaburzenia hormonalne, takie jak niedobór testosteronu wytwarzanego w jądrach i nadmiar prolaktyny produkowanej przez przysadkę mózgową, przewlekłe stosowanie niektórych leków (środki moczopędne, przeciwdepresyjne, uspokajające, leki na nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca), a także niewłaściwa dieta (bogata w nasycone tłuszcze zwierzęce, uboga w warzywa i owoce), używki (alkohol, papierosy) oraz brak aktywności fizycznej. To wszystko z czasem prowadzi do obniżenia produkcji testosteronu w organizmie mężczyzny, co przekłada się na wiele poważnych problemów, w tym również prowadzi do zaburzeń erekcji.
Jak leczyć zaburzenia erekcji samodzielnie?
Jeśli problem zaburzeń erekcji nie jest poważny, można spróbować samodzielnie sobie z nim poradzić, gdyż w aptekach bez recepty dostępne są nie tylko ziołowe preparaty na poprawę potencji, ale także leki farmakologiczne, które jeszcze niedawno były dostępne tylko na receptę. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, szczególnie jeśli chodzi o produkty roślinne, warto wiedzieć, jak działają suplementy na potencję i jakie składniki powinny zawierać, gdyż niektóre sprzedawane preparaty nie mają w sobie nic co wpływa na erekcję, a ich skuteczność spowodowana jest jedynie przez efekt placebo. Nie można zapominać o wprowadzeniu zmian w diecie, w której powinny znaleźć się duże ilości warzyw i owoców, ryby zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, a także dużo białka, które znajdziemy w chudym mięsie, rybach, orzechach i przetworach mlecznych.
Preparaty ziołowe na zaburzenia erekcji dostępne są w sklepach już od dłuższego czasu, jednak rewolucją na polskim rynku było wprowadzenie leków dostępnych w aptece bez recepty. Sildenafil to substancja, którą zawierają leki na problemy z erekcją, a działa ona rozkurczająco na naczynia krwionośne prącia, co zwiększa napływ krwi do penisa podczas stymulacji. Tabletki te przyjmujemy na około 30-60 minut przed planowanym stosunkiem, a ich działanie odczuwane jest przez maksymalnie 8 godzin, co daje wiele możliwości.
Sildenafil to sprawdzony i skuteczny lek wspierający leczenie zaburzeń erekcji, jednak jego działanie jest tymczasowe i nie rozwiązuje problemu u źródła. Warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ trwałe efekty może przynieść profesjonalna diagnoza oraz leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Preparaty ziołowe na zaburzenia erekcji powinny zawierać substancje, takie jak:
DHEA (Dehydroepiandrosteron) - to hormon steroidowy produkowany w korze nadnerczy, który może być przekształcany w testosteron, dlatego też może poprawić funkcje seksualne u osób z niskim poziomem męskiego hormonu. Prekursory DHEA, takie jak znany wszystkim buzdyganek naziemny również wpływają na zwiększenie produkcji testosteronu, dlatego też znajdują się w wielu preparatach na zaburzenia erekcji.
Żeń-szeń - poprawia siły witalne organizmu i wpływa na popęd, a także funkcje seksualne, przez to zaleca się jego suplementację w przypadku zaburzeń erekcji.
Miłorząb japoński - to substancja wpływająca na układ krwionośny, gdyż zmniejsza agregację płytek krwi, co usprawnia przepływ krwi w organizmie, w tym również do prącia. Jednak składnik ten nie jest zalecany dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, gdyż krew może być zbyt rozrzedzona, co nie jest dobre dla zdrowia.
L-arginina - aminikwas ten zwiększa działanie tlenku azotu, odpowiedzialnego za rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi do penisa, jednak może obniżać ciśnienie krwi, dlatego należy zachować ostrożność przy stosowaniu tego składnika, zwłaszcza jeśli przyjmujemy leki na nadciśnienie.
Magnez, Cynk i witamina B6 - te trzy składniki przyjmowane przed snem usprawniają produkcję testosteronu, co przydaje się nie tylko osobom z zaburzeniami erekcji, ale również tym ćwiczącym.