Zakażenia pasożytami u dzieci – problem owsicy
Zakażenia pasożytami u dzieci są bardzo częste. Najpowszechniejszym z nich jest owsica, którą wywołują drobne nicienie – owsiki. Są one wielkości zaledwie 5 do 12 mm i wyglądem przypominają cienkie kawałki nitki. Niestety owsikami bardzo łatwo się zarazić, dlatego, gdy jedno z dzieci w grupie przedszkolnej boryka się z tym problemem, choroba szybko się rozprzestrzenia.
Jaja pasożytów mogą znajdować się na rękach, ubraniu, czy pościeli osoby zarażonej, ale również w kurzu, na zasłonkach, czy zabawkach, skąd trafiają do buzi, a następnie do układu pokarmowego dziecka. Tam rozwijają się postacie dorosłe pasożytów. Niewielkie białe nitkowate samice wieczorami wypełzają przez odbyt i składają miliony maleńkich jajeczek, które stanowią źródło wtórnego zakażenia. Dziecko odczuwa uporczywe swędzenie w okolicy odbytu, drapie się, wierci i nie może spać. Niestety maluchy często wkładają palce do ust, w ten sposób same siebie nieustannie zakażają. Sprawdź, jak pozbyć się owsików.
Objawy zakażenia owsikami
Symptomy owsicy są dosyć charakterystyczne. Jest to choroba stosunkowo łatwa do wykrycia. Możemy podejrzewać u dziecka zakażenie owsikami, jeżeli występują następujące objawy:
- problemy ze snem, wiercenie się w nocy,
- ciągły świąd w okolicy odbytu,
- trudności z usiedzeniem w jednym miejscu,
- obgryzanie paznokci,
- zgrzytanie zębami,
- brak apetytu,
- bladość skóry,
- podkrążone oczy,
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- niska masa ciała,
- biegunki lub zaparcia,
- moczenie się w nocy,
- u dziewczynek niekiedy w wyniku ciągłego drapania się dochodzi do zakażenia pochwy i sromu, co objawia się bólem i pieczeniem okolic intymnych, zaczerwienieniem skóry i białymi upławami.
Dlaczego nie można lekceważyć owsicy?
Nie lekceważmy owsicy, ponieważ może ona prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. U dziewczynek nieleczone zakażenie owsikami może doprowadzić nawet do zapalenia macicy i jajowodów oraz poważnych problemów z płodnością w wieku dorosłym. Ponadto dojrzałe formy pasożyta gnieżdżą się w wyrostku robaczkowym i mogą spowodować jego zapalenie, a stan taki jest niezwykle niebezpieczny, może doprowadzić nawet do śmierci i niestety wymaga leczenia operacyjnego. Do bardzo poważnych powikłań dochodzi, kiedy owsiki przedostaną się do jamy otrzewnowej, gdzie mogą utworzyć guzy tak zwane ziarniniaki.
Jeśli tylko zauważymy u dziecka jakieś niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza pediatry, który zleci wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, a następnie leczenie.
Leczenie owsicy
Samo wykrycie choroby jest łatwe. Pasożyty są widoczne gołym okiem w kale oraz w okolicy odbytu dziecka w postaci licznych ruszających się niewielkich białych robaków. Aby potwierdzić zakażenie, lekarz zleci również wymaz odbytu oraz badanie kału. Takie badania pozwolą również wykryć ewentualne zakażenia innymi pasożytami.
Zakażenie owsikami leczy się farmakologicznie. Wystarczy przyjmować przepisany przez lekarza środek przeciwrobaczny ściśle według zaleconego schematu. W zależności od użytego leku kurację trzeba powtórzyć po 7, 15 lub 20 dniach. Po tym czasie konieczne jest ponowne wykonanie wymazu, aby sprawdzić, czy kuracja odniosła pożądany skutek i dziecko jest wolne od pasożytów. Niestety, jeśli nasza pociecha zaraziła się owsikami, kurację musi przejść cała rodzina, ponieważ pasożyty te niezwykle łatwo się rozprzestrzeniają.
Zasady higieny podczas leczenia owsików
Kuracja na owsiki to nie tylko przyjmowanie leków, ale również bardzo skrupulatne przestrzeganie zasad higieny. Należy pamiętać o:
-
Codziennej zmianie bielizny
Każdego dnia wymieniamy całą bieliznę nocną oraz dzienną dziecka i pierzemy w wysokiej temperaturze z dodatkiem detergentu.
-
Odpowiednim stroju do spania
Na noc zakładamy dziecku obcisłe majteczki lub pieluszkę, aby uniemożliwić drapanie się i roznoszenie jaj pasożytów po mieszkaniu.
-
Bardzo dokładnym sprzątaniu
Każdego dnia myjemy podłogę w mieszkaniu ciepłą wodą z detergentem — najlepiej robić to za pomocą jednorazowej końcówki mopa i po zakończeniu sprzątania ją wyrzucać. Pamiętajmy również o bardzo częstej wymianie ściereczek kuchennych i gąbek do zmywania naczyń, a także o codziennej zmianie ręczników w łazience. Oczywiście ręczniki pierzemy w wysokiej temperaturze — najlepiej je wygotować.
-
Prasowaniu
Całe pranie powinnaś dokładnie wyprasować. Dotyczy to zarówno ubrań malucha, jak i ręczników oraz rzeczy pozostałych domowników. Jest to konieczne, ponieważ jaja pasożytów giną w wysokich temperaturach.
-
Dokładnym umyciu wszystkich zabawek
Niestety trzeba będzie również dokładnie umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu wszystkie zabawki dziecka. Nie wystarczy zrobić tego jeden raz. Czynność trzeba powtarzać — najlepiej codziennie do momentu zakończenia kuracji. Pamiętaj również o praniu pluszaków.
-
Skrupulatnym przestrzeganiu zasad higieny osobistej
Wszyscy domownicy powinni bardzo często myć ręce. Trzeba to robić zawsze przed jedzeniem oraz przed przystąpieniem do przygotowywania posiłków. Po wizycie w toalecie oraz po powrocie z dworu.
Pamiętaj też o częstym podmywaniu dziecka — co najmniej trzy razy dziennie myj okolicę krocza malucha ciepłą wodą z delikatnym płynem. Jeśli na skórze występują zadrapania i podrażnienia, a dziecko skarży się na swędzenie i ból, to można zastosować nasiadówki z naparu z rumianku lub kory dębu. Sprawdzą się też specjalne kremy na podrażnienia oraz zasypka pudrowa.
Jaką dietę stosować przy zakażeniu owsikami?
Sposób odżywiania podczas leczenia zakażenia pasożytami ma ogromne znaczenie. Najważniejszą zasadą jest unikanie cukru, który niestety może jedynie doprowadzić do nasilenia się problemu. Dieta na owsiki powinna więc być pozbawiona słodyczy. Unikajmy również dań gotowych i słonych przekąsek. Niezwykle ważne jest również niedopuszczanie do zaparć. Regularne wypróżnienia pomogą szybciej pozbyć się owsików, dlatego zadbaj o to, by dieta całej rodziny była bogata w błonnik pokarmowy. Znajdziesz go świeżych warzywach i owocach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Wspomagająco w zwalczaniu zakażenia owsikami stosuje się surową marchew, pestki dyni oraz czosnek. Zadbaj więc, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło tych produktów. Pamiętaj też o piciu dużych ilości wody — najlepiej czystej wody mineralnej albo letniej przegotowanej wody z cytryną.
Dlaczego warto obserwować swoje dziecko i nie lekceważyć objawów?
Niestety pomimo ogromnych możliwości współczesnej medycyny, nadal zdarza się, że dzieci są zarobaczone, co często również prowadzi do wtórnych zakażeń grzybiczych oraz bakteryjnych, a z czasem do nasilonych reakcji alergicznych, nerwic, ciągłego zmęczenia, a także zaburzeń odporności i większego narażenia na pospolite infekcje wirusowe i bakteryjne. Obserwujmy więc bacznie swoje pociechy i jeśli zauważymy u maluchów jakieś niepokojące zachowanie lub dziecko zgłasza nam jakieś dolegliwości, to pod żadnym pozorem ich nie lekceważmy. Udajmy się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i zleci skuteczną terapię.