W życiu cały czas spotykasz mniejsze i większe wyzwania, na które odpowiedzią Twojego ciała często jest stres. Mechanizm ten ukształtował się w odległych czasach jako psychofizyczna reakcja organizmu na sytuacje trudne. Jest on niezbędny, ponieważ pomaga unikać zagrożeń, zwiększa zdolności adaptacyjne i daje motywację do działania. Jednocześnie nadmiar stresu utrudnia codzienne funkcjonowanie i wpływa destrukcyjnie na organizm. Dowiedz się, jak codziennie radzić sobie ze stresem i utrzymywać go na poziomie, który nie będzie zagrażał Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu!
Negatywne skutki stresu – jakie są konsekwencje dla Twojego organizmu
Źródłem stresu są wydarzenia, które mózg ocenia jako zagrożenie. Aktywuje się wówczas tryb „walcz albo uciekaj”. Serce bije mocniej, oddech przyspiesza, organizm intensywnie się poci i wzrasta ciśnienie krwi. Zmysły ulegają wyostrzeniu, a umysł koncentruje się na jednym bodźcu. Przy spotkaniu z wrogiem albo drapieżnikiem taka mobilizacja organizmu zwiększała szansę na przetrwanie. Obecnie ten mechanizm jest aktywowany nie tylko przez dramatyczne wydarzenia. Najczęściej wywołują go obiektywnie niegroźne sytuacje z życia codziennego, np. scysja z szefem czy hałas za ścianą. Organizm cały czas utrzymuje stan podwyższonej gotowości, a jego równowaga fizyczna i psychiczna zostaje zaburzona. W konsekwencji silny lub przewlekły stres może prowadzić do wielu chorób, takich jak:
- nadczynność tarczycy,
- choroby układu krążenia,
- bóle mięśni i stawów
- depresja,
- choroby onkologiczne,
- problemy z koncentracją,
- osłabienie odporności.
Codzienne nawyki, które pomogą Ci ukoić nerwy
Zrównoważony tryb życia w dużej mierze sprawia, że staje się ono mniej stresujące. Staraj się w miarę możliwości unikać sytuacji i osób, które są dla Ciebie źródłem dyskomfortu. Zadbaj o odpowiednią ilość wypoczynku w rytmie dnia, tygodnia i całego roku. Systematycznie uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną, która redukuje negatywne skutki stresu i zwiększa poziom hormonów szczęścia. Ważne jest także dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Co przede wszystkim powinna zawierać dieta antystresowa?
Witaminy i minerały
|
Jak działają?
|
Gdzie je znaleźć?
|
Witaminy z grupy B
|
Chronią i wzmacniają system nerwowy
|
Kasze, pieczywo razowe, chude mięso, rośliny strączkowe, zielone warzywa, pestki słonecznika
|
Magnez
|
Reguluje pracę układu nerwowego i mózgu
|
Czekolada, kasza gryczana, szpinak, rośliny strączkowe
|
Cynk
|
Wzmacnia system nerwowy
|
Owoce morza, wątróbka, chude mięso, kiełki pszenicy
|
Tryptofan
|
Kieruje produkcją neuroprzekaźników, ważnych dla dobrego nastroju
|
Ryby morskie, ser żółty, soja i jej przetwory
|
Flawonoidy
|
Wpływają uspokajająco na układ nerwowy
|
Zewnętrzna warstwa warzyw i owoców, soja
|
Węglowodany złożone
|
Stymulują produkcję serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia
|
Kasze, razowe pieczywo, rośliny strączkowe
|
Gdy masz problem z przygotowaniem zbilansowanych posiłków, sięgnij po suplementy. Ogranicz też kawę, alkohol i papierosy oraz cukier. Używki i słodycze usuwają z organizmu ważne mikroelementy i źle wpływają na układ nerwowy, a ich uspokajające działanie jest tylko pozorne.
Jak się szybko uspokoić w stresującej sytuacji?
Najszybszym sposobem na doraźne uspokojenie się jest skupienie uwagi na czymś innym, choćby na własnym oddechu. Licz oddechy i pogłębiaj je stopniowo. Zajmiesz tym myśli, a regulacja oddechu obniży ciśnienie krwi i uspokoi pracę serca. Gdy zdenerwuje Cię rozmowa z kimś, nie bój się jej przerwać. Powiedz, że potrzebujesz chwili dla siebie i wyjdź z pokoju, najlepiej na świeże powietrze. Od niektórych stresorów możesz się odciąć, nakładając na uszy słuchawki i puszczając ulubioną muzykę. Dobre efekty przynosi też technika wizualizacji: wyobraź sobie, że patrzysz na siebie z boku, nazwij swoje emocje i uczucia. W myślach przenieś się do miejsca, w którym czujesz się dobrze i bezpiecznie. W stresujących sytuacjach korzystaj z różnych sposobów i staraj się wybrać ten, który wpłynie na Ciebie najlepiej.
Skuteczne techniki relaksacji – wypróbuj je!
Techniki relaksacyjne pomogą Ci rozluźnić ciało i umysł. Zaobserwuj swój organizm w chwili zdenerwowania. Gdzie odczuwasz największe napięcie? Dyskomfort w żołądku, ściśnięte gardło, przyduszona klatka piersiowa czy ból głowy wskazują, że właśnie w tych obszarach ciała kumuluje się stres. Rozluźnij je – wyobraź sobie, że tam kierujesz swój oddech, wykonaj delikatny masaż albo przyłóż ciepły lub letni kompres. Wypróbuj trening relaksacyjny Jacobsona albo autogenny Schultza. Pomagają one wprowadzić ciało w stan głębokiej relaksacji. Dobre efekty przynoszą też odprężające ćwiczenia inspirowane Dalekim Wschodem – medytacja, tai-chi i joga.
Jak się wyciszyć przed snem?
Stres często jest przyczyną bezsenności, a gdy jesteś niewyspany, gorzej radzisz sobie z wyzwaniami dnia codziennego i stajesz się bardziej spięty. Aby przerwać to błędne koło i ułatwić sobie zasypianie, zarezerwuj sobie na sen przynajmniej 7-8 godzin na dobę. Na 2 godziny przed snem zjedz lekką kolację i wyłącz urządzenia emitujące niebieskie światło. Unikaj rozmów na trudne tematy. Zrezygnuj z czytania czy oglądania treści, które powodują u Ciebie niepokój. Niespieszny spacer, książka, słuchanie muzyki, ciepła kąpiel czy relaksująca joga to aktywności, które warto włączyć do codziennych, wieczornych rytuałów. Gdy mimo to masz problem z zasypianiem albo budzisz się w środku nocy, sięgnij po zioła, na przykład:
- liść melisy
- kwiat lawendy
- szyszki chmielu
- korzeń kozłka lekarskiego (waleriana)
- kwiat rumianku
Możesz pić je w formie naparów, skorzystać z gotowych preparatów czy napełnić suszem małą poduszeczkę i trzymać ją pod głową. Pomocne są również olejki eteryczne – lawendowy, różany czy jaśminowy. Użyj ich do wieczornej kąpieli lub skrop nimi pościel.
Nie daj się stresowi – naucz się skutecznie uspokajać!
Nie zawsze masz wpływ na to, co Cię w życiu spotyka. Jednak możesz sprawić, że reakcja Twojego organizmu na trudne sytuacje będzie łagodniejsza. Korzystaj na co dzień z naszych porad i naucz się skutecznie relaksować. Gdy czujesz, że stres Cię przerasta, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarza. Sięgając po zioła i preparaty łagodzące stres, poradź się farmaceuty. Apteka pod Gwiazdą jest w Rzeszowie i w innych miejscowościach, takich jak Białobrzegi, Biłgoraj, Brzesko, Budy Łańcuckie, Krosno, Leżajsk, Nisko, Przeworsk i Stalowa Wola.
Produkty z naszej oferty:
Somnised