Wątroba nie boli, ale jeśli przestanie prawidłowo funkcjonować, konsekwencje odczuwa cały organizm. To największy gruczoł w ludzkim ciele, którego waga wynosi od 1500 do 1700 g u mężczyzn oraz od 1300 do 1500 g u kobiet. O wątrobę należy dbać, ponieważ bierze udział w niemal wszystkich czynnościach metabolicznych oraz umożliwia wydalanie toksyn z organizmu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby wesprzeć jej pracę.
Jakie funkcje pełni wątroba w organizmie człowieka?
Wątroba należy do układu pokarmowego i jest zlokalizowana w prawym podżebrzu – pod przeponą. Jest zaliczana do grupy organów miąższowych, a jej większą część pokrywa cienka błona surowicza (otrzewna). Zewnętrznie, wątrobę dzieli się na cztery płaty: prawy (największy), lewy, czworoboczny i ogoniasty.
Narząd ten pełni liczne funkcje w organizmie – szacuje się, że jest ich nawet 500! Są to m.in.:
- funkcje magazynujące i metabolizujące (m.in. metabolizm składników odżywczych, witamin i pierwiastków, magazynowanie zapasów glikogenu, wytwarzanie cholesterolu),
- funkcje odtruwające i filtrujące (m.in. neutralizowanie szkodliwych substancji, przekształcanie amoniaku w mocznik),
- funkcje immunologiczne (m.in. zatrzymywanie wirusów i bakterii oraz aktywizowanie mediatorów stanu zapalnego),
- funkcje wydzielnicze (m.in. produkcja żółci, metabolizm tłuszczów, wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).
Jako jedyny organ w ciele wątroba ma zdolność do autoregeneracji. Warto o nią szczególnie dbać. A jak się przekonasz w dalszej części artykułu, nie jest to wcale trudne.
Najczęstsze choroby wątroby i ich objawy
Schorzenia związane z nieprawidłową pracą wątroby często wykrywa się w zaawansowanym stadium rozwoju, co znacznie utrudnia ich leczenie. Dlaczego tak się dzieje? Wiele chorób w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Wiąże się to z brakiem unerwienia czuciowego wątroby. Dolegliwości bólowe pojawiają się więc jedynie w wyniku powiększenia wątroby, kiedy zaczyna już uciskać sąsiadujące tkanki.
Choroby wątroby mogą dotyczyć jej miąższu, przewodów żółciowych lub naczyń. Najczęściej spotykane z nich to:
- marskość wątroby – co najmniej połowa diagnozowanych przypadków wiąże się z nadmiernym spożyciem alkoholu, objawy to m.in. bóle brzucha, nudności, wodobrzusze, wybroczyny, żółtaczka i krwawienia,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D, E – symptomy to m.in. bóle brzucha i objawy grypopodobne, żółtaczka; choroba może nie dawać objawów przez długi czas (szczególnie typ C),
- niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) – wiąże się z otyłością, a często również z zespołem metabolicznym; objawy to nieprawidłowe parametry profilu lipidowego, dyskomfort w podżebrzu, przewlekłe zmęczenie, powiększona wątroba,
- polekowe uszkodzenie wątroby – może do niego dojść w wyniku m.in. działań niepożądanych lub przyjęcia zbyt dużej ilości leków; objawy to wysoka temperatura, zżółcenie oczu i skóry, bóle brzucha.
Wątroba jest też narażona na występowanie nowotworów.
Bóle związane z chorobami wątroby są odczuwane po prawej stronie, tuż pod żebrami.
Co najbardziej szkodzi wątrobie?
Problemy z wątrobą mogą wynikać ze złej diety oraz niehigienicznego stylu życia. Nadmierne obciążanie wątroby dużymi ilościami tłuszczu, alkoholu lub leków szybko odbija się bowiem na jej kondycji. Dobra wiadomość jest taka, że możesz tego uniknąć. Wystarczy wyeliminować z diety produkty, które szkodzą wątrobie, czyli:
- tłuste, ciężkostrawne potrawy,
- słodycze i słodkie napoje,
- żywność typu fast-food,
- alkohol,
- tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
Zły wpływ na pracę wątroby mają również leki, w tym środki przeciwbólowe (np. ibuprofen), antybiotyki, leki hormonalne (także antykoncepcyjne) i obniżające poziom cholesterolu. Ograniczenie stosowania leków nie zawsze jest możliwe. W przypadku przyjmowania ich przez dłuższy czas, należy regularnie badać wątrobę oraz przeprowadzać konsultacje lekarskie.
Zdrowa dieta dla zdrowia wątroby
Jeśli chcesz zadbać o wątrobę, zacznij od przyjrzenia się swojemu jadłospisowi. Zwróć uwagę, aby nie zabrakło w nim:
- chudego mięsa drobiowego,
- pełnoziarnistych produktów zbożowych,
- dużych ilości warzyw,
- owoców z niskim indeksem glikemicznym,
- chudego nabiału bez dodatku cukru.
Tzw. dieta wątrobowa (gdy cierpisz na jakieś schorzenie wątroby) wyklucza z kolei potrawy smażone oraz o wysokim indeksie glikemicznym (m.in. suszone owoce, miód i dżemy). Warto też zmniejszyć objętość posiłków – jeść mniej, ale częściej. Zabroniony jest alkohol oraz inne używki, takie jak papierosy – zawarte w nich toksyny uszkadzają wątrobę, która nie nadąża z ich usuwaniem.
Jak wspierać regenerację wątroby?
Zdolność do autoregeneracji wątroby to niezwykłe zjawisko, tym bardziej że narząd ten jest szczególnie narażony na kontakt z toksynami oraz szkodliwymi substancjami. Co ważne, proces odbudowy wątroby zależy od wdrożonych działań oraz diety. Wymaga całkowitego odstawienia alkoholu, a także modyfikacji jadłospisu (zgodnej z powyższymi wskazówkami).
Regeneracja wątroby może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy – wszystko zależy od stopnia jej uszkodzenia i specyfiki problemu. Czy można wesprzeć ten proces? Najlepiej skonsultować się w tym celu z lekarzem, który wskaże najlepsze rozwiązanie. Możesz też sięgnąć po zioła, traktując je jednak tylko jako środek pomocniczy, takie jak:
- ostropest plamisty,
- mniszek lekarski,
- kurkuma,
- karczoch.
Ostropest zawiera sylimarynę, karczoch cynarynę, natomiast mniszek lekarski i kurkuma działają żółciopędnie. Pamiętaj też, że silne i często powtarzające się uszkodzenia wątroby mogą doprowadzić do powstania zwłóknień, które są już nieodwracalne.
Pamiętaj o zdrowych nawykach!
Chroń wątrobę, stosując zdrową dietę, uprawiając sport oraz unikając używek. Nieprawidłowa praca tego organu szybko odbije się na Twoim zdrowiu i samopoczuciu. Dbanie o wątrobę powinno być częścią zdrowego stylu życia, który przyniesie korzyść również w postaci dużej ilości energii oraz prawidłowej pracy całego organizmu. Jeśli zaś masz obawy co do zdrowia swojej wątroby, umów się na wizytę u lekarza. W nagłej sytuacji możesz też liczyć na pomoc farmaceuty – Apteka pod Gwiazdą ma swoje oddziały w dogodnych lokalizacjach, m.in. w Rzeszowie, Stalowej Woli, Krośnie, Nisku i Brzesku.
Produkty z naszej oferty:
Hepason Complex
Syliflex