OpisApap to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który jako substancję czynną zawiera paracetamol. Lek stosuje się w bólach różnego pochodzenia, zarówno głowy, zębów, mięśni jak i menstruacyjnych, kostno-stawowych czy nerwobólach. Apap można stosować przeciwko gorączce, np. towarzyszącej przeziębieniu lub grypie. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
WskazaniaBóle różnego pochodzenia:
- głowy,
- mięśni,
- zębów,
- nerwobóle,
- bóle menstruacyjne,
- gorączka, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.
DziałanieApap zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
DawkowanieTen lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się doustnie. Działanie leku można przyśpieszyć, przyjmując go na czczo.
W przypadku, gdy ból trwa dłużej niż 5 dni, a gorączka powyżej 3 dni dalsze leczenie należy skonsultować z lekarzem.
Dorośli: od 1 do 2 tabletek powlekane (500-1000 mg paracetamolu), jeśli wystąpi taka konieczność dawkę można powtórzyć po minimum 4 godzinach do 3 lub 4 razy na dobę.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek powlekanych w ciągu doby, czyli 4 g paracetamolu na dobę.
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana, czyli 500 mg paracetamolu, jeśli jest taka potrzeba dawkę można powtórzyć po co najmniej 4 godzinach od 3 do 4 razy na dobę.
Skład- Substancję czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).
- Substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
Przeciwwskazania- Wcześniej stwierdzone uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
- Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej.
- Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Działania niepożądane- Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, rumień, wysypka, nudności, wymioty, zaburzenia trawienia.
- Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów - rodzaj białych krwinek), skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, ostre uszkodzenie wątroby występująca najczęściej w wyniku przedawkowania, plamica barwnikowa.
Interakcje- Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, inhibitorami MAO, oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania, oraz z zydowudyną.
- W przypadku jednoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny), ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, diflunisalu, sulfinpirazonu lub innych leków indukujących enzymy mikrosomowe wątroby.
- Przed przyjęciem leku należy zasięgnąć opinii lekarza.
- Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.
Stosowanie leku Apap z jedzeniem i piciem i alkoholem
- W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.
Przechowywanie- Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Ostrzeżenia- Apap zawiera paracetamol, więc aby uniknąć ryzyka przedawkowania, należy sprawdzić czy w innych produktach przyjmowanych przez pacjenta nie występuje w składzie ta substancja i czy dobowa dawka leku nie przekracza 4 g (4 000 mg) na dobę.
- W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby albo nerek i astmą oskrzelową przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz niedożywione stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.
ProducentUS PHARMACIA
Ziębicka 40
Wrocław