OpisApap Junior to lek w formie truskawkowo-waniliowego granulatu podawanego na język, który jest przeznaczony dla dzieci. Lek zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Apap Junior stosuje się w objawowym leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu oraz gorączki u dzieci w wieku powyżej 4 lat.
WskazaniaApap Junior podaje się w celu obniżenia gorączki, a także złagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu.
Dawkowanie- Dawka leku Apap Junior zależy od wieku i masy ciała, zwykle jednorazowa dawka wynosi 10-15 mg paracetamolu na kilogram masy ciała, do całkowitej dawki dobowej do 60-75 mg/kg masy ciała.
- Apap Junior należy zawsze przyjmować dokładnie według wskazówek podanych w ulotce.
- Dzieci w wieku 4-8 lat (17-25 kg): 1 saszetka, maksymalnie 4 saszetki dziennie;
- Dzieci w wieku 8-12 lat (26-40 kg): 2 saszetki, maksymalnie 6 saszetek na dobę.
- Granulat należy przyjąć bezpośrednio do jamy ustnej na język, a następnie połknąć bez popijania wodą.
- Należy przestrzegać co najmniej 6-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.
- Nie należy przyjmować leku Apap Junior po posiłku.
- Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy skontaktować się z lekarzem.
SkładSubstancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).
1 saszetka zawiera 250 mg paracetamolu.
Substancje pomocnicze: sorbitol (E 420), talk, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, magnezu tlenek lekki, karmeloza sodowa, sukraloza (E 955), magnezu stearynian, hypromeloza, kwas stearynowy, sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E 171), symetykon, aromat truskawkowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, triacetynę, 3-hydroksy-2-metylo-4H-piran-4-on), aromat waniliowy (zawiera maltodekstrynę, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, sacharozę).
Przeciwwskazania- w przypadku nadwrażliwości na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- przy ciężkiej niewydolności wątroby,
- z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
Działania niepożądaneak każdy lek, Apap Junior może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Możliwe jest wystąpienie następujących rzadkich działań niepożądanych:
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): niedokrwistość (zarówno zmniejszona liczba czerwonych krwinek jak i niski poziom hemoglobiny w krwinkach) , niedokrwistość niehemolityczna i choroby szpiku kostnego z zaburzonym wytwarzaniem krwinek (zwane depresją szpiku kostnego), małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi); obrzęki zaburzenia zewnątrzwydzielnicze trzustki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwawienie, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, niewydolność wątroby (uszkodzenie wątroby, martwica wątroby), żółtaczka. świąd (swędzenie) , wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy (obrzęki podskórne obejmujące okolice twarzy, kończyn, mogące zamykać drogi oddechowe) pokrzywka (swędząca wysypka); choroby nerek.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): ciężkie reakcje skórne.
Paracetamol to lek powszechnie stosowany, a doniesienia o występowaniu działań niepożądanych są rzadkie i zwykle związane z przedawkowaniem.
Działania nefrotoksyczne są rzadkie, nie odnotowano ich związku z dawkami terapeutycznymi, poza przypadkami długotrwałego stosowania leku.
InterakcjeNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Leki, które mogą zaburzać działanie leku Apap Junior:
- probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej/podagry),
- leki potencjalnie uszkadzające wątrobę, np. fenobarbital (tabletki nasenne), fenytoina, karbamazepina, prymidon (leki przeciwpadaczkowe) i ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy); równoczesne przyjmowanie tych leków i paracetamolu może powodować uszkodzenie wątroby,
- metoklopramid i domperydon (stosowane w leczeniu nudności) mogą przyspieszać wchłanianie i początek działania paracetamolu,
- leki spowalniające opróżnianie żołądka mogą opóźniać wchłanianie i początek działania paracetamolu,
- cholestyramina (stosowana do zmniejszenia zwiększonego stężenia tłuszczów surowicy) może zmniejszać wchłanianie i początek działania paracetamolu; nie należy przyjmować cholestyraminy w ciągu pierwszej godziny po podaniu paracetamolu,
- leki zmniejszające krzepliwość krwi (doustne leki przeciwzakrzepowe, szczególnie warfaryna); wielokrotne przyjmowanie paracetamolu przez dłużej niż tydzień nasila tendencję do krwawień; długotrwałe stosowanie paracetamolu może odbywać się jedynie pod kontrolą lekarza; sporadyczne przyjmowanie paracetamolu nie ma istotnego wpływu na skłonność do krwawień.
Jednoczesne podawanie paracetamolu i AZT (zydowudyny, leku stosowanego w zakażeniach HIV) zwiększa tendencję do zmniejszania się liczby białych krwinek (neutropenii), co zaburza układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zakażeń. Lek Apap Junior można przyjmować równocześnie z zydowudyną jedynie na zalecenie lekarza.
Ostrzeżenia- Lek nie jest wskazany u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
- Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, lub pojawi się wysoka gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.
Dodatkowe informacjePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.