OpisLek
Amol to roztwór, który zawiera mieszankę olejków eterycznych, etanol oraz mentol. Olejek mięty pieprzowej, będący substancją czynną leku, zawiera głównie mentol. Dodatkowo, w składzie leku znajdują się również olejek lawendowy, olejek cytronelowy, olejek cynamonowy, olejek goździkowy, olejek cytrynowy oraz mentol.
WskazaniaLek
Amol jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego w celu poprawy złego samopoczucia, w przeziębieniu, bólach głowy, bólach mięśniowych, zmniejszaniu dolegliwości po ukąszeniach owadów oraz w dolegliwościach trawiennych takich jak wzdęcia i niestrawność.
DziałanieRozkurczające, rozgrzewające, uspokajające, dezynfekujące, poprawiające krążenie.
DawkowanieZewnętrznie w celu poprawy złego samopoczucia
- Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: nacierać niewielką ilością leku w formie nierozcieńczonej kilka razy na dobę.
Zewnętrznie w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym lekiem w formie nierozcieńczonej.
Doustnie w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych)
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10-15 kropli leku z płynem lub z cukrem należy przyjmować doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości, do 3 razy na dobę.
Skład1 g leku zawiera:
substancje czynne: Mentholum (mentol) 17,23 mg, Citronellae aetheroleum (olejek cytronelowy) 1,00 mg, Caryophylli floris aetheroleum (olejek goździkowy) 1,00 mg, Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum (olejek cynamonowy) 2,40 mg, Limonis aetheroleum (olejek cytrynowy) 5,70 mg, Menthae piperitae aetheroleum (olejek mięty pieprzowej) 2,40 mg, Lavandulae aetheroleum (olejek lawendowy) 2,40 mg.
substancje pomocnicze: etanol 96% (v/v), woda.
PrzeciwwskazaniaNie należy stosować leku Amol w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników. Przy astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, które wiążą się z silną nadwrażliwością dróg oddechowych, również nie powinno się stosować tego leku. Nie zaleca się również stosowania leku Amol u dzieci poniżej 12. roku życia z powodu braku wystarczających badań dotyczących tej grupy wiekowej. W przypadku stosowania wewnętrznego, lek Amol nie powinien być stosowany przy niedrożności dróg żółciowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, przewlekłych chorobach wątroby oraz u osób uzależnionych od alkoholu.
InterakcjeNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, gdyż alkohol zawarty w leku może wzmacniać lub osłabiać działanie innych leków.
Przechowywanie- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
OstrzeżeniaPrzed zastosowaniem leku Amol należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem. W przypadku dostania się leku do oczu, należy obficie przemyć je wodą i w przypadku nieustępujących objawów skonsultować się z lekarzem. Jeśli wystąpią trudności w oddychaniu, takie jak skurcz oskrzeli, należy natychmiast wezwać lekarza. W przypadku wystąpienia zmian skórnych również należy zasięgnąć porady lekarza. Po natarciu roztworem leku Amol należy starannie umyć ręce. Nie należy stosować leku pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza ani w formie okładów. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i dróg żółciowych, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli występuje kamica żółciowa. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania leku Amol w ciąży i podczas karmienia piersią. Lek może wywierać wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego po jego zastosowaniu doustnym nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Dodatkowe informacjePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
ProducentTAKEDA PHARMA SP. Z O.O.
Prosta 68
Warszawa